Gminne Koło Pszczelarzy w Rokicinach zostało założone na zebraniu pszczelarzy z terenu Gminy Rokiciny w dniu 27 marca 1977r. Pomysłodawcą i inicjatorem założenia koła był ówczesny Naczelnik Gminy Rokiciny Zbigniew Popielski posiadający wykształcenie pszczelarskie – absolwent Szkoły Rolniczej w Pszczelej Woli – w 1980 roku uznany za honorowego członka koła. Zaznaczyć należy, że swój wkład w powstanie koła mieli też inni okoliczni pszczelarze. Paradoksalnie głównym bodźcem do założenia koła nie była potrzeba wymiany wiedzy i doświadczeń, ale brak cukru. Pszczelarze, którzy są w kole od jego powstania śmieją się, że „koło założył cukier a raczej jego brak”.
Na pierwszym zebraniu w dniu 27.03.1977r wybrano zarząd koła. Prezesem został Józef Kosiorek zamieszkały we wsi Pogorzałe Ługi, wiceprezesem Julian Chmielarski, sekretarzem Henryk Januszkiewicz, skarbnikiem Wacław Grzegorczyk członkiem zarządu Bogusław Spiczak. W skład komisji rewizyjnej weszli Jan Kudlik, Zygfryd Jędrzejek i Stanisław Tomczyk. Józef Kosiorek był prezesem koła do roku 1998. Wtedy też ze względów zdrowotnych zrezygnował z kandydowania na to stanowisko. W roku 1998 prezesem Gminnego Koła Pszczelarzy w Rokicinach został Rajmund Kaczmarek i funkcję tą pełnił do 15 marca 2014r. od tej daty pełni funkcję Vice Prezesa. W dniu 15 marca 2014 roku prezesem koła został Wojciech Smarz. Pszczelarstwo zaszczepił u niego w dzieciństwie Józef Kosiorek, który przekazał mu swoją wiedzę i pasiekę. Pasiekę tą prowadzi wspólnie z żoną Agnieszką.
W 1977 roku koło zrzeszało 48 pszczelarzy, w tym trzy pszczelarki Zofię Czaplińską, Stefanię Matera i Korbel Kazimierę, która nadal pszczelarzy i należy do koła. Zrzeszeni pszczelarze posiadali wtedy łącznie 451 rodzin pszczelich. Większa część byli to rolnicy, pozostałą część stanowili pracujący zawodowo oraz emeryci i renciści. W dniu założenia koła tylko nieliczni pszczelarze posiadali wykształcenie pszczelarskie. Byli to wymieniony wyżej Naczelnik Gminy Zbigniew Popielski. Julian Chmielarski – mistrz pszczelarski, Władysław Kijo – kwalifikowany pszczelarz i Jan Kudlik – mistrz pszczelarski. W 1979 roku koło zrzeszało już 76 pszczelarzy z 640 rodzinami pszczelich.
W dniu 27 stycznia 1980 roku odbyło się walne zebranie członków i ponowne wybory do zarządu koła. Prezesem koła ponownie został Józef Kosiorek, który pełnił tą funkcję do 1998r i ze względów zdrowotnych zrezygnował z kandydowania na to stanowisko. Został uznany honorowym członkiem koła. Wiceprezesem została Zofia Czaplińska, sekretarzem Rajmund Kaczmarek i pełnił tą funkcję do 1998 roku. Skarbnikiem Zygfryd Jędrzejek, Henryk Januszkiewicz członkiem zarządu. Do komisji rewizyjnej wybrano Jana Kudlika, Wacława Grzegorczyka i Stanisława Tomczyka.
Najwięcej pszczelarzy do koła należało w roku 1985, 112 pasiek z 867 pszczelimi rojami. Tak duże zainteresowanie pszczelarstwem w owym czasie wynikało również z możliwości zakupu cukru, który normalnie był dostępny na kartki. Od początku istnienia koła jak i obecnie nie wszyscy pszczelarze z terenu Gminy Rokiciny należą do miejscowego koła. Część pszczelarzy jest nie zrzeszona a część należy do innych okolicznych kół, z którymi jest związana na przykład tradycjami rodzinnymi. Do Gminnego Koła Pszczelarzy w Rokicinach należą obecnie pszczelarze zamieszkali na terenie Gminy Rokiciny, Gminy Ujazd, Gminy Będków, Gminy Koluszki, oraz Łodzi.
Ci, którzy nie byli zrzeszeni w Polskim Związku Pszczelarskim borykali się z takimi z perspektywy czasu wydawałoby się błahymi problemami jak brak dostępu do cukru oraz utrudnionym dostępem do fachowej literatury i szkoleń. Pamiętajmy jednak, jaki to był trudny w dziejach Polski okres. Po powstaniu koła pszczelarze otrzymywali pomoc zarówno z Wojewódzkiego Zarządu Pszczelarstwa Ziemi Piotrkowskiej jak i Urzędu Gminy Rokiciny. Ponadto pszczelarze zyskali większe możliwości zakupu matek pszczelich z hodowli gdzie były one selekcjonowane pod kątem miodności i łagodności. Dzięki temu pszczoły w okolicznych pasiekach stały się z czasem łagodniejsze, a praca z nimi przyjemniejsza. Poważnym problemem było również nadmiernie i nieumiejętne stosowanie przez rolników środków ochrony roślin w wyniku, czego ginęły całe pasieki. Z czasem dzięki działalności pszczelarzy i wzrostowi świadomości znaczenia pszczół dla rolnictwa wśród samych rolników zagrożenie to zostało zminimalizowane. Pamiętać należy, że tylko około 10% z pracy pszczół stanowi zysk pszczelarza, pozostałe 90% to korzyści dla rolników i sadowników w postaci dobrze zapylonych kwiatów, co wymiernie przekłada się na wzrost plonów. Pojawiły się jednak inne przeciwności. Obecnie jest coraz mniej upraw dających pszczołą bazę pożytkową. Znaczna część ziemi kiedyś uprawianej została przeznaczona na działki budowlane, gdzie nie wszyscy sąsiedzi tolerują pszczoły. A wręcz pojawiają się sygnały o niechęci i wrogości do pszczelarzy i pszczół, pomimo że są on łagodne i w bezpiecznej odległości od zamieszkałych zabudowań. Znaczna część ziemi leży odłogiem a rolnicy uprawiają głównie zboża i rośliny niedające pszczołom pożytku.
Przed powstaniem koła pszczelarze spotykali ze sobą i wymieniali doświadczeniami i wiedzą w swoich domach. Część pszczelarzy należało do innych okolicznych kół. Koło przez wiele lat miało swoją siedzibę w budynku UG w pokoju nr 12, gdzie w każdy piątek w godzinach 12-15 urzędował prezes koła. Zebrania pszczelarzy odbywały się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Rokiciny. Potem w latach 2002-2010 pszczelarze dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza spotkali się w Sali katechetycznej Parafii Świętej Rodziny w Rokicinach. Od roku 2010 pszczelarze spotykają się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach przy ul. Sienkiewicza. W tym też budynku są organizowane coroczne spotkania opłatkowe w Święto Trzech Króli w dniu 06 stycznia.
Pszczelarze z Gminnego Koła Pszczelarzy w Rokicinach angażowali się w róże akcje: Była to między innymi akcja propagowania i obsiewania pól roślinami miododajnym. Zbierali datki na budowę Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Budowę Domu Pszczelarza w Kamiannej, oraz na powodzian. Brali także udział w przygotowaniach centralnych dożynek w Spale.
Pszczelarze, którzy są w kole od dnia jego założenia do chwili obecnej to:
- Korbel Kazimiera
- Cieślicki Zygmunt
- Rajmund Kaczmarek
- Winicjusz Przywara
W czasie powstania koła najstarszym zrzeszonym pszczelarzem był Leon Korbel ur w 1895r.